وکیل داوری متخصص و مشاوره حقوقی داوری و تنظیم قرارداد داوری

برای گزینش داوری حقوقی باید شخصی مد نظر قرار گیرد که اطلاعات لازم در زمینه داوری داشته باشد. از آنجایی که پرونده های مختلف در زمینه های مختلف ایجاد می شوند بایستی یک داور حقوقی بتواند با تخصص و مهارت زیاد خود بهترین رای را صادر کند.09128521369 خانم شکیبا جواهری داوری حقوقی

 1. مزایای داوری حقوقی چیست؟
 2. شرایط داور حقوقی چیست؟
 3. هزینه داوری حقوقی چقدر است؟
 4. ویژگی های داوری حقوقی چیست؟
 5. متخصص در امور داوری

اگرچه موسسات زیادی در کشور وجود دارند که خدمات زیادی در این زمینه ارائه می دهند اما همه آنها گزینه مناسبی برای انتخاب داوری حقوقی نیستند.

داوری حقوقی یک روش جایگزین برای حل اختلافات حقوقی است که در آن طرفین اختلاف، با توافق به جای استفاده از محاکم، به داورانی متخصص و مستقل مراجعه می کنند تا بر اساس قوانین و مقررات مربوطه به اختلاف آنها رسیدگی کرده و یک رای قطعی صادر نمایند.

انتخاب داور حقوقی کار آسانی نیست و باید با توجه به نکات مختلف انجام شود. این شخص باید شرایط لازم را برای داوری داشته باشد. موسسات زیادی در کشور خدمات مختلفی در این زمینه ارایه می دهند.

آشنای با داوری حقوقی

داوری حقوقی یک روش جایگزین حل اختلافات حقوقی است که در آن طرفین اختلاف به جای رفتن در دادگاه، به داوران مستقل و منصف مراجعه می کنند تا مسئله را حل کنند.

در فرایند داوری حقوقی، داوران تخصصی و دارای صلاحیت های لازم از طریق بررسی مستندات و شنوایی دادگاهی، نظر خود را درباره اختلاف اعلام می کنند و تصمیم نهایی را به عنوان یک جایگزین برای صدور حکم قضایی می دهند.

در داوری حقوقی، طرفین اختلاف می توانند طبق شرایط قراردادی که پیش از بروز اختلاف توافق کرده اند، به داوری رجوع کنند. همچنین در برخی موارد، قوانین ملی و بین المللی نیز داوری حقوقی را به عنوان یک روش رسیدگی به اختلافات حقوقی پذیرفته و حمایت می کنند.

مزایای داوری حقوقی چیست

داوری حقوقی مزایایی مانند صرفه جویی در هزینه و زمان، خصوصی بودن فرایند، اعتماد طرفین به صلاحیت داوران، اجرای آسانتر تصمیمات داوری و قابلیت بین المللی بودن دارد. به دلیل این مزایا، داوری حقوقی به عنوان یک روش موفق برای حل اختلافات در حوزه های تجاری، سرمایه گذاری، بین المللی و قراردادی شناخته شده است.

داور حقوقی کیست؟

داور حقوقی یک شخص مستقل و منصف است که به عنوان فردی ثالث و با توافق طرفین، برای صدور رأی در مورد اختلافات حقوقی انتخاب می شود. داور در قرارداد داوری به صورت داوطلبانه و با ذکر تمام جزئیات و مشخصات خود، قید می شود.

در داوری حقوقی، انتخاب داور به صورت اختیاری و با توافق طرفین صورت می گیرد و نیازی به معرفی از سوی محاکم قضایی ندارد. داور قابل انتخاب توسط هر یک از طرفین است و مستقل بودن داور حقوقی از اهمیت بالایی برخوردار است.

اما باید توجه داشت که مستقل بودن داور حقوقی به معنای بی قاعدگی و عدم نظارت محاکم قضایی نیست. محاکم قضایی در داوری حقوقی تنها به عنوان ناظر و کنترل کننده وظایف و فرآیند داوری حقوقی دخالت دارند.

شرایط داور حقوقی چیست؟

برای انتخاب داور حقوقی، لازم است داور شرایط مشخصی را داشته باشد و از سوی طرفین قرارداد تائید شود. برخی از شرایط داور حقوقی عبارتند از:

 1. نبودن زیر ۲۵ سال.
 2. عدم داشتن منافعی در دعوا.
 3. عدم وابستگی سببی و نسبی تا درجه دوم با طرفین دعوا.

هزینه داوری حقوقی چقدر است؟

هزینه داوری حقوقی به عوامل زیر بستگی دارد:

مبلغ اختلاف: هزینه داوری حقوقی ممکن است به میزان مبلغ اختلاف بین طرفین بستگی داشته باشد. معمولاً درصدی از مبلغ اختلاف به عنوان هزینه داوری تعیین می شود.

سطح پیچیدگی: اگر پرونده حاوی مسائل پیچیده حقوقی، فنی یا فناوری باشد، هزینه داوری ممکن است بیشتر باشد. زیرا داوران نیاز به زمان و تخصص بیشتر برای بررسی و تصمیم گیری دارند.

تعداد داوران: هزینه داوری حقوقی نیز به تعداد داوران مرتبط است. در صورتی که داوری توسط یک داور انجام شود، هزینه کمتری دریافت می شود در مقابل داوری با تعداد بیشتری از داوران ممکن است هزینه بیشتری نیاز باشد.

تعداد جلسات: هزینه داوری حقوقی نیز به تعداد جلسات رسیدگی به پرونده بستگی دارد. هر جلسه احتمالاً نیازمند هزینه های حمل و نقل، اجاره سالن جلسه و سایر هزینه های مرتبط است.

انتخاب داور: هزینه داوری حقوقی ممکن است به تعرفه داوران بستگی داشته باشد. داوران با توجه به تجربه، شهرت و تخصص حقوقی شان، می توانند تعرفه های مختلفی داشته باشند. هرچه شما بتوانید یک داور با تجربه را برای خودتان انتخاب کنید رای او منطقی تر خواهد بود.

ویژگی های داوری حقوقی چیست؟

داوری حقوقی برخی از مزایا و ویژگی هایی را داراست که آن را به عنوان یک روش مورد توجه در حل اختلافات حقوقی قرار می دهند. افرادی که نمی خوان برای پرونده های خودشان به مراجع مختلف مراجعه کنند می توانند به راحتی و با استفاده از خدمات موسسه حقوقی، یک داور حقوقی را برای خود انتخاب نمایند. برخی از ویژگی های مهم داوری حقوقی عبارتند از:

استقلال: داوری حقوقی مستقل از سیستم قضائی است و داوران به عنوان افرادی مستقل از طرفین اختلاف و مرتبط با دستگاه قضایی انتخاب می شوند.

صرفه جویی در هزینه: در برخی موارد، داوری حقوقی هزینه کمتری نسبت به روش های قضایی دارد زیرا می تواند طولانی ترین مراحل قضایی را کاهش دهد.

سرعت: فرایند داوری حقوقی معمولاً به طور قابل توجهی سریع تر از روش های قضایی است، زیرا برای حل اختلافات نیازی به صدور حکم قضایی و روند دادگاهی طولانی نیست.

تخصص: طرفین در داوری حقوقی می توانند از داورانی با تخصص و تجربه در حوزه مورد نظر خود استفاده کنند، که می تواند به بهترین تصمیم گیری و حل اختلافات کمک کند. از آنجایی که تخصص اهمیت بسیار زیادی برای یک داور حقوق دارد باید به عنوان مهم ترین ویژگی آن شناخته شود.

حفظ حریم خصوصی: فرایند داوری حقوقی خصوصی است و جزئیات اختلافات در فضای عموم قرار نمی گیرد؛ بنابراین، حفظ حریم خصوصی از جمله ویژگی های مهم آن است.

منظور از داوری حقوقی چیست؟

برای انتخاب داوری حقوقی باید شخصی مد نظر قرار گیرد که اطلاعات کافی در زمینه داوری داشته باشد.

از آنجایی که پرونده های مختلف در زمینه های گوناگون ایجاد می شوند باید یک داور حقوقی بتواند با تخصص و مهارت بالای خود بهترین رای را صادر کند. اگرچه موسسات زیادی در کشور وجود دارند که خدمات متنوعی در این زمینه ارائه می دهند اما همه آنها گزینه مناسبی برای انتخاب داوری حقوقی نیستند.

اگر شما بخواهید یک داور حقوقی را برای خودتان انتخاب کنید می توانید از موسسه حقوقی مفروض کمک بگیرید.

کارشناسان موسسه داوری اطلاعات کافی در این زمینه داشته و می تواند با تخصص بالای خود بهترین رای را با توجه به پرونده شما صادر کنند. برای دریافت خدمات در این زمینه کافی است از طریق سایت این مجموعه به نشانی http://www.attor.ir اقدام کرده تا مشاوره لازم را دریافت کنید.

افرادی که در موسسه مشغول به فعالیت هستند به دلیل سابقه بالای خود می توانند به عنوان بهترین داور برای شما انتخاب شوند.

مهم ترین نکات داوری حقوقی چیست؟

شکل گیری مناسبات و گستردگی روابط پیچیده ی انسانی باعث به وجود آمدن سطوح مختلفی از رابطه ی حقوقی میان افراد جامعه گردیده. در این میان بروز اختلافات حقوقی چندان دور از ذهن نیست و در چنین شرایطی اولین گزینه ای که به ذهن طرفین می رسد، مراجعه به محاکم قضایی است.

اما نهادی وجود دارد که می توان در فضایی دوستانه تر و صلح آمیزتر به حل اختلافات حقوقی میان افراد پرداخته و به آن پایان دهد. داوری، راه حل متفاوتی است که می تواند اختلافات حقوقی افراد را حل و فصل نماید. در ادامه با وکیل فرنیان فر همراه باشید...

قانون مرجع محکم و معتبری است که به مناسبات و روابط افراد در جامعه شکل می دهد و به آن جهت می بخشد. به عبارت دیگر بخش بزرگی از زندگی همه ی ما زیر سایه ی قانون است و همه ی ما به نوعی در تلاشیم تا فعالیت های روزمره ی خود را بر اساس قانون پیش ببریم. این موضوع به ویژه در توافقات و قراردادهای حقوقی بیشتر حائز اهمیت است.

اما علی رغم وجود چارچوب های قانونی گاه مناسبات و روابط افراد از مسیر قانونی خود خارج می شود و اختلافاتی به وجود می آید. در چنین شرایطی نهاد داوری می تواند برای حل اختلافات میان افراد گزینه ای مناسبی باشد.داوری در دعاوی حقوقی

داوری در لغت به معنای قضاوت کردن است. مفهوم حقوقی داوری به این معناست که حل اختلافات حقوقی افراد به شخصی که منتخب طرفین دعواست از طریق قرارداد داوری سپرده شود. مراجعه به محاکم دادگستری علاوه بر صرف هزینه ی بالا، بسیار زمان بر است و برای بسیاری از افراد خوشایند نیست.

شکایت در محاکم قضایی مستلزم آگاهی کامل از روند دادرسی ، مراحل و تشریفات رسمی و قانونی آن است و طبیعتا تمامی افراد بر این امر مسلط نیستند. علاوه بر این افراد ترجیح می دهند که به مشکلات و اختلافات حقوقی خود در محیطی دوستانه تر و به دور از تشنج و تنش های دادگاه پایان دهند.

در چنین شرایطی داوری می تواند از طریق حذف مراحل فوق شرایط مساعد تر و ایده آل تری برای حل اختلافات افراد ایجاد نماید.

در باب هفتم قانون آیین دادرسی مدنی به موضوع داوری اشاره شده است. در ادامه به شرح مهم ترین نکات داوری خواهیم پرداخت:

 1. نهاد داوری صرفا به منظور حل اختلافات حقوقی ناشی از عدم انجام تعهدات قراردادی و یا عدم اجرای صحیح این تعهدات ایجاد گردیده است. بنابراین برای حل اختلافات کیفری، ثبتی، ملکی و سایر موارد کاربردی ندارد.
 2. با توجه به ماده ی 454 قانون آیین دادرسی مدنی، هر فردی که بر اساس قانون از اهلیت اقامه ی دعوی برخوردار است می تواند با تراضی طرف مقابل، اختلافات حقوقی خود را به نهاد داوری ارجاع دهد. در نظر داشته باشید که رجوع به نهاد داوری در هر یکی از مراحل دادرسی امکانپذیر است. در چنین شرایطی با توقف رسیدگی، نهاد داوری کار خود را آغاز می کند.
 3. طرفین قرارداد می توانند در یکی از بندهای قرارداد اصلی به موضوع داوری اشاره کنند. البته امکان تنظیم قرارداد جداگانه ای تحت عنوان داوری نیز وجود دارد.
 4. طرفین قرارداد می توانند برای حل اختلافات حقوقی خود یک یا چند داور را با تراضی یکدیگر انتخاب کنند. امکان انتخاب سرداور نیز وجود دارد. آغاز زمان داوری از اولین روز قبولی داور ها در نظر گرفته می شود.
 5. امکان انتخاب داور از طریق شخص ثالث نیز وجود دارد. همچنین در برخی موارد طرفین می توانند انتخاب داور را به دادگاه واگذار نمایند.
 6. انتخاب وکیل داوری از میان افراد حقیقی و حقوقی امکانپذیر است. همچنین تحت برخی شرایط خاص انتخاب داور از میان افراد ایرانی و خارجی امکانپذیر است. طرفین می توانند برای حق الزحمه ی داور به تراضی برسند و یا بر اساس دستورالعمل های قانونی عمل نمایند.
 7. طرفین دعوی می توانند ضمن انتخاب داور منتخب خود به حدود وظایف و اختیارات او و مدت زمان داوری نیز اشاره کنند. برای مثال: تعیین کنند که در صورت بروز چه مشکلاتی در روند اجرای قرارداد رجوع به داوری امکانپذیر است.
 8. چنین وضعیتی تحت عنوان قرارداد داوری مقید مرسوم است. در صورتی که طرفین قرارداد به حیطه ی اختیارات و وظایف داور اشاره نکنند، قرارداد داوری از نوع مطلق است که در این صورت هرگونه اختلاف حقوقی میان طرفین قرارداد به نهاد داوری ارجاع می گردد.
 9. حکم داور برای طرفین قرارداد لازم الاجراست مگر اینکه خلاف شرع و قانون باشد.
 10. در صورت بطلان عقد اصلی، تمامی قراردادهای تابع آن از جمله قرارداد داوری نیزباطل می گردد. به خاطر داشته باشید که قوانین و مقررات ارجاع به نهاد داوری تابعی از شروط ضمن عقد است. برای مثال: فرد سفیه از نظر قانونی حق انعقاد قراردادمالی ندارد ،بنابراین نمی تواند قرارداد داوری را نیز منقعد کند.
 11. قانون انتخاب محجورین، مجانین، قضات و کارمندان اداری شاغل در محاکم قضایی را به عنوان داور حتی در صورت تراضی طرفین قرارداد ممنوع اعلام کرده است. همچنین امکان انتخاب داور از میان افرادی که فاقد اهلیت قانونی هستند و افرادی که به حکم دادگاه و به عنوان مجازات تبعی از داوری محروم هستند، امکانپذیر نیست.
 12. در صورت فوت، استعفا و عدم انجام داوری از سوی داور منتخب یکی از طرفین قرارداد، شخص ملزم به معرفی داور و یا انتخاب داور از طریق شخص ثالث است. هرگاه در چنین شرایطی فرد از معرفی داور امتناع ورزد و یا بنا به دلایلی معرفی داور از طرف او امکانپذیر نباشد، طرف مقابل می تواند با معرفی داور منتخب خود و ارسال اظهارنامه درخواست معرفی داور نماید.
 13. طرفین قرارداد داوری می توانند تعداد داوران منتخب خود را تعیین کنند. در صورتی که به توافق نرسند و یا به تعداد داوران اشاره ای نگردد، هر یک از طرفین قرارداد موظف هستند که یک نفر به عنوان داور اختصاصی معرفی کنند و در نهایت داور سوم را با تراضی یکدیگر انتخاب نمایند.
 14. چنانچه داور در مدت زمان مشخص شده در قرارداد داوری و قانون نسبت به صدور رای اقدامی ننماید و طرفین قرارداد نسبت به داور دیگری به تراضی نرسند، رسیدگی به دعوی و صدور حکم از طریق دادگاه صالح صورت می پذیرد.
 15. در صورت ورود شخص ثالث به دعوی، امکان توافق با اصحاب دعوی در رابطه با رجوع به داوری وجود دارد. در غیر این صورت رسیدگی به دعوی از طریق دادگاه و به صورت مستقل صورت می پذیرد.
 16. هرگاه در حین رسیدگی به اختلافات طرفین، موضوعات کیفری و یا سایر موضوعات حقوقی حادث گردد که با اصل دعوی در ارتباط مستقیم است، ادامه ی رسیدگی به دادگاه صالح واگذار می گردد و تا زمان مشخص شدن موضوع و صدور حکم، داوری موقتا متوقف خواهد شد.
 17. در صورت رضایت طرفین دعوی، رد کل یا قسمتی از حکم داوری توسط طرفین امکانپذیر است. در نظر داشته باشید که رای داور صرفا در رابطه با طرفین قرارداد معتبر و لازم الاجراست و در رابطه با سایر افراد اعتباری ندارد.
 18. هرگاه تدلیس، تقصیر و تقلب داور یا داوران در انجام وظایف داوری به اثبات برسد و از این طریق خسارت و یا ضرر مالی متوجه طرفین گردد، بر اساس موازین قانونی داور و یا داوران به جبران خسارت محکوم می گردند.

متخصص در امور داوری

همانطور که مشاهده کردید قوانین و مقررات نسبتا پیچیده ای در رابطه با نهاد داوری وجود دارد.

در نظر داشته باشید همانطور که داوری می تواند شما را از تشریفات دادرسی و زمان زیادی که در رسیدگی قضایی وجود دارد نجات دهد چنانچه موارد مهم قانونی در نگارش قرارداد داوری رعایت نشود می تواند مشکلات زیادی را برای شما به وجود آورد چرا که با پیشبینی داوری در قرارداد دیگر محاکم دادگستری صلاحیت رسیدگی به موضوع مورد اختلاف را نخواهند داشت.

از این رو بهتر است از وکیل متخصص جهت تنظیم قرارداد داوری کمک گرفته شود. همچنین قانون گذار مواردی را در خصوص ابطال رای داور پیش بینی کرده است. به همین خاطر حضور وکیل متخصص در امر داوری جهت بررسی رای داور و پیدا کردن نکات قانونی که موجب ابطال رای داور خواهد شد امری ضروری می نماید.

به علاوه شما می توانید وکیل داوری را به عنوان داور انتخاب نمایید. در چنین شرایطی یک داور حقوقی متخصص و باتجربه در کنار شما حضور دارد که می تواند به بهترین و کامل ترین شکل ممکن حقوق و منافع شما را تضمین کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و انجام مشاوره حقوقی تخصصی در این زمینه می توانید به وب سایت http://legal.attor.ir مراجعه کرده و با دکتر خانم شکیبا جواهری متخصص در امور داوری در ارتباط باشید.

خانهارتباط با ما